Crash test haseł

Praktyczny kurs bezpieczeństwa haseł w Internecie.

Co to jest?

W sieci można znaleźć wiele różnych stron określających siłę hasła. Oczywiście po pokazaniu takiego wynalazku przeciętnej osobie radośnie wpisze ona hasło, nie myśląc o konsekwencjach.

Pomyślałem, że stworzę z pozoru kolejną taką stronę, jednak gdy ofiara już zacznie zdradzać swoje hasło, poinformuję ją co właśnie zrobiła.

O ile samo wykonanie nie jest wielkim problemem, to istotne było udowodnienie czystych intencji. Jako nieznany bloger-deweloper nie jestem zbyt wiarygodny, więc musiałem skorzystać z niezależnej, zaufanej platformy hostingowej.

Idealny do tego celu okazał się GitHub, który umożliwia tworzenie witryn dla projektów. Strona jest po prostu kolejną gałęzią, więc cały kod i historia zmian są widoczne dla każdego zainteresowanego.

Pod maską

Od strony technologicznej pułapka opiera się na jQuery z pluginem, który sam zajmuje się pollingiem wartości window.location.hash – niestety JavaScript nie dostarcza zdarzenia zmiany tego pola, więc jest to jedyne rozwiązanie.

Użycie hashy nie było niezbędne, ale dzięki nim (i wspomnianemu pluginowi) mogłem w prosty sposób przechwycić przyciski Wstecz/Dalej w każdej przeglądarce.

W ramach ćwiczenia nie wykorzystałem zewnętrznego mechanizmu pływających okienek, ale stworzyłem własny – dosyć prosty, ale skuteczny. Dowolny link może mieć atrybut data-id, zostaje wtedy przechwycony przez Javascript.

Kliknięcie takiego linku powoduje wyszukanie elementu o odpowiadającym atrybutowi identyfikatorze i wstawienie go do pływającego okienka, a następnie jego wyświetlenie.

Okienko jest zakotwiczone na określonych współrzędnych przez CSS, a w momencie przekroczenia maksymalnej wysokości wyświetla się pasek przewijania.

Ty również sprawdź tutaj siłę swojego hasła.